Lists of inhabitants – polish villages and towns

Sometimes it is possible to find articles, where particular village is described and quite big number of its residents mentioned. This database lists such mentions from different articles found in the old newspapers.

Błonie, mazowieckie voivodeship (województwo mazowieckie), 1883

  1. Michał Chyliński
  2. Michał Drękowski
  3. Michał Fornalczyk
  4. Andrzej Głodek
  5. Karol Kowalczyk
  6. Rafał Kuleczka
  7. Wawrzyniec Kuleczka
  8. Michał Kupis
  9. Florian Mucha
  10. Feliks Pawłowski
  11. Józ. Skałecki
  12. Wawrzyniec Stasiak
  13. Jan Walczak

Błonie, mazowieckie voivodeship (województwo mazowieckie), 1883

  1. Michał Cheliński
  2. Michał Drękowski
  3. Michał Fornalczyk
  4. Andrzej Głodek
  5. Karol Kowalczyk
  6. Rafał Kuleczka
  7. Michał Kupis
  8. Florian Mucha
  9. Feliks Pawłowski
  10. Józef Skałecki
  11. Wawrzyniec Stasiak
  12. Jan Walczak

Bobrowniki, Będzin community, śląskie voivodeship (powiat Będzin, województwo śląskie), 1884

  1. Bartusik Filip
  2. Bartusik Wojciech
  3. Cieśla Józef
  4. Cieśla Wojciech
  5. Gogowski Jan
  6. Kadłubiec Franciszek
  7. Kadłubiec Józef
  8. Kwistek Mikołaj
  9. Nowak Michał
  10. Olsowka Stanisław
  11. Polępa Feliks
  12. Rabstyn Feliks
  13. Rabstyn Jan
  14. Rabstyn Michał
  15. Rabstyn Paweł
  16. Rabuś Paweł
  17. Słuchanek Stanisław
  18. Sokoła Mikołaj
  19. Sokoła Piotr
  20. Stanik Józef
  21. Wodawski Piotr
  22. Zawodniak Grzegorz

Dąbie, wielkopolskie voivodeship (województwo wielkopolskie), 1881

  1. Cywiński
  2. Kaucz
  3. Kosmulski
  4. Mitraszewski
  5. Nowacki
  6. Paradowski, priest
  7. Szeremety
  8. Szulc
  9. Świątecki Walenty
  10. Włoczkowski
  11. Woźniakowski

Dobra, wielkopolskie voivodeship (województwo wielkopolskie), 1881

  1. T. Chmiela
  2. J. Domański
  3. L. Gucze
  4. A. Kiestrzyński
  5. A. Kuszczyński
  6. T. Pawłowski

Domaniewice, Wolbrom community, małopolskie voivodeship (gmina Wolbrom, województwo małopolskie), 1881

  1. Piotr Dybkowski
  2. Wincenty Gajewski
  3. K. M. Kamiński
  4. Kacper Karczmarczyk
  5. Wojciech Karczmarczyk
  6. Franciszek Mędrek
  7. Wawrzyniec Mędrek
  8. Tomasz Molów
  9. Józef Sadurski
  10. Maciej Sułkowski
  11. Marcin Sułkowski
  12. Wojciech Żmuda

Domanowo, Brańsk community, podlaskie voivodeship (gmina Brańsk, województwo podlaskie), 1882

  1. Andrzej Czarkowski
  2. Wincenty Łowicki
  3. Leon Michaluk
  4. Jan Niemyński
  5. Adam Opiatowski
  6. Józef Parowski
  7. Józef Roszkowski
  8. Leonard Stankiewicz
  9. Jan Terlikowski
  10. Jan Wyszyński
  11. Franciszek Żera

Glinojeck, mazowieckie voivodeship (województwo mazowieckie), 1883

  1. Stanisław Burakowski
  2. Helwich
  3. Jasielski
  4. Koprowski
  5. Kozłowski
  6. Kazimierz Książak
  7. Lamparski
  8. Libich
  9. Majerek
  10. Matuszewicz
  11. Muszyński
  12. F. Strzeszewski
  13. Wieczorkowski
  14. Wiejski
  15. Franciszek Żurawski

Grodzisk, Sabnie community, mazowieckie voivodeship (gmina Sabnie, województwo mazowieckie), 1883

  1. Józef Benedyczuk
  2. Anastazja Czyzuk
  3. Michał Czyzuk
  4. Tomasz Czyzuk
  5. Apolonia Górska
  6. Klemens Iwańczuk
  7. Tomasz Jakubik
  8. Daria Juljańczuk
  9. Józef Kusiak
  10. Anna Marczuk
  11. Konrad Marszaluk
  12. Michał Marszaluk
  13. Jan Mikołajczuk
  14. Adam Miszczorak
  15. Joachim Mulawka
  16. Andrzej Oleszczuk
  17. Grzegorz Parafińczuk
  18. Jakub Parafińczuk
  19. Melania Parafińczuk
  20. Pantalemon Parafińczuk
  21. Jakub Patejczuk
  22. Tekla Patejczuk
  23. Daria Saczuk
  24. Dionizy Saczuk
  25. Eufemia Saczuk
  26. Jakub Saczuk

Hołowienki, Sabnie community, mazowieckie voivodeship (gmina Sabnie, województwo mazowieckie), 1883

  1. Piotr Badurka
  2. Benedykt Bonifaciuk
  3. Ignacy Bonifaciuk
  4. Teodor Filipczuk
  5. Barbara Iwańska
  6. Juliańczuk
  7. Kierylak
  8. Eliasz Klimczuk
  9. Michał Klimczuk
  10. Komosa
  11. Matwiejczuk
  12. Mielańczuch
  13. Michał Miszczuk
  14. Parafińczuk
  15. Michał Parafińczuk
  16. Grzegorz Romaniuk
  17. Grzegorz Romaniuk
  18. Joachim Romaniuk
  19. Sadowski
  20. Marianna Siemieniuk
  21. Michał Siemieniuk
  22. Antoni Trofiluk
  23. Wasilczuk
  24. Wiśniewska

Hołowienki, Sabnie community, mazowieckie voivodeship (gmina Sabnie, województwo mazowieckie), 1884

  1. A. Badurka
  2. J. Bonifaciuk
  3. Józef Bonifaciuk
  4. T. Bonifaciuk
  5. Wincenty Bonifaciuk
  6. Dąbrowska
  7. Tekla Dąbrowska
  8. Andrzej Dąbrowski
  9. Andrzej Filipczuk
  10. Bazyli Filipczuk
  11. Teodor Filipczuk
  12. Florczuk
  13. Hardej
  14. Pelagia Hiaruk
  15. Barbara Iwańska
  16. A. Juljańczuk
  17. Eliasz Klimczuk
  18. Irena Klimczuk
  19. J. Klimczuk
  20. Jan Klimczuk
  21. M. Klimczuk
  22. M. Klimczuk
  23. Michał Klimczuk
  24. Piotr Klimczuk
  25. Kulik
  26. Matwiejczuk
  27. M. Mielańczuk
  28. M. Miszczuk
  29. Niewiadomski
  30. Olichwierczuk
  31. J. Parafińczuk
  32. Grzegorz Romaniuk
  33. Jerzy Romaniuk
  34. Stefan Romaniuk
  35. T. Romaniuk
  36. Sekuła
  37. P. Siemieniuk
  38. Łukasz Szymański
  39. J. Trofiluk
  40. Marianna Trofiluk
  41. Wasielczuk
  42. Wiśniewska
  43. Teodor Wiśniewski

Jarosławiec, Sitno community, lubelskie voivodeship (gmina Sitno, województwo lubelskie), 1890

  1. Jan Antoniuk
  2. Piotr Anyszkiewicz
  3. Piotr Bednaruk
  4. Bonecka
  5. Maksym Borys
  6. Michał Bozniak
  7. Bazyli Ciżewski
  8. Czyżewska
  9. Senen Czyżewski
  10. Jan Duda
  11. Piotr Fedon
  12. Jakub Fedoniuk
  13. Jan Grela
  14. Mikołaj Iwanczuk
  15. Teodor Iwanczuk
  16. Paweł Jędrzejewicz
  17. Jan Juszczuk
  18. Józef Juszczuk
  19. Jan Karpiński
  20. Dymitr Kazmiruk
  21. Stefan Keryluk
  22. Paweł Ktunicki
  23. Bazyli Kulik
  24. Kuzilewicz
  25. Wojciech Milanowski
  26. Jan Nowak
  27. Mikołaj Pietkiewicz
  28. Serafin
  29. Jan Serafin
  30. Wojciech Serafin
  31. Michał Ufnat
  32. Dymitr Wojtiuk
  33. Michał Zdun

Karpin, Brójce community, łódzkie voivodeship (gmina Brójce, województwo łódzkie), 1883

  1. Marcin Budala
  2. Andrzej Doryń
  3. Kincel
  4. Majmert
  5. Mateusz Mania
  6. Pogoda
  7. Józef Soszka
  8. Szczepica

Lachnowo, Indura community, Grodno region, Belarus (sielsowiet Indura, region Grodno, Białoruś), 1883

  1. Józef Andrzejewski
  2. Michał Awdziej
  3. Jan Chapiec
  4. Jerzy Czapielewicz
  5. Marcin Czuszal
  6. Marek Dawidzik
  7. Mateusz Duczyk
  8. Lejba Efron
  9. Dominik Feduta
  10. Helena Feduta
  11. Stefan Feduta
  12. Teodor Hajsa
  13. Alfons Jołejko
  14. Grzegorz Karyca
  15. Piotr Kaszubowicz
  16. Józef Kiturka
  17. Konstancja Kołodecka
  18. Józef Kołodecki
  19. Michał Kozłowski
  20. Dymitr Krawcewicz
  21. Chajkiel Kruhlik
  22. Aleksander Kuźniecki
  23. Jan Lachowicz
  24. Aleksy Łazak
  25. Aksenty Łuczko
  26. Daniel Malinowski
  27. Jan Myśliwiec
  28. Krystyna Myśliwiec
  29. Józef Niemcewicz
  30. Jan Potrubacz
  31. Grzegorz Ruksza
  32. Józef Ruksza
  33. Emilia Rząśnicka
  34. Franciszek Sańkowski
  35. Feliks Sawicki
  36. Józef Sewertoka
  37. Michał Siedlecki
  38. Leon Suchocki
  39. Kazimierz Szołkowski
  40. Karol Szostak
  41. Mikołaj Szumilewski
  42. Aleksander Śledzieniewski
  43. Marek Waniukiewicz
  44. Ignacy Woron
  45. Ignacy Wróblewski
  46. Antonina Zalewska
  47. Antoni Zalewski
  48. Tekla Żuryn

Lipa, Regimin community, mazowieckie voivodeship (gmina Regimin, województwo mazowieckie), 1888

  1. Bolesław Dobrzeniecki
  2. Jan Grzelczyk
  3. Hieronim Kieszkowski
  4. Wawrzyniec Kieszkowski
  5. Włodzimierz Krośnicki
  6. Franciszek Leszczyński
  7. Franciszek Radkowski

Łagisza, district of Będzin town, śląskie voivodeship (dzielnica Będzina, województwo śląskie), 1884

  1. Antonina Bargieł
  2. Marcin Bijak
  3. Feliks Gwiazda
  4. Franciszek Gwiazda
  5. Julia Kawań
  6. Wacław Nowak
  7. Jan Stachowski
  8. Antonina Strzemińska
  9. Helena Strzemińska
  10. Jan Strzemiński
  11. Tomasz Strzemiński
  12. Wawrzyniec Strzemiński
  13. Wincenty Strzemiński
  14. Marianna Szczypińska
  15. Salomea Szkutnik
  16. Szymon Zygmunt

Łukawiec property, Vilnius region (Lithuania), majątek Łukawiec, region Wilno (Litwa), 1884

  1. Ankudowicz
  2. Wiktoria Borowska
  3. Fulgenty Czerwiński
  4. Kazimierz Daszkiewicz
  5. Antonina Kołpakowska
  6. Józef Mickiewicz
  7. Antonina Piekarska
  8. Felicja Piekarska
  9. Emma Prawdzik
  10. Konstancja Sienkiewicz
  11. Józef Sieńkiewicz
  12. Stefan Szewerdo
  13. Stefania Wereszczaka
  14. Adela Żakiewicz

Michałowice, małopolskie voivodeship (województwo małopolskie), 1882

  1. Michał Brodziński
  2. Sebastian Chwastek
  3. Wojciech Dyląg
  4. Ignacy Jaskółka
  5. Tomasz Nogieć
  6. Piotr Nowak
  7. Michał Potocki
  8. Franciszek Sobolewski
  9. Franciszek Strona
  10. Wojciech Włodarski
  11. Józef Zieliński

Młodziejowice, Michałowice community, małopolskie voivodeship (gmina Michałowice, województwo małopolskie), 1882

  1. Wincenty Siudek
  2. Jan Tabis
  3. Maciej Tabiś
  4. Franciszek Tarko

Mocarze, Jedwabne community, podlaskie voivodeship (gmina Jedwabne, województwo podlaskie), 1884

  1. Jan Brzostowski
  2. Bolesław Chrostowski
  3. Walerian Chrostowski
  4. Adam Ciesnielewski
  5. Jan Kalinowski
  6. Ludwik Lipiński
  7. Stanisław Lipiński
  8. Wacław Lipiński
  9. Antoni Masłowski
  10. Wiktor Masłowski
  11. Paweł Mieczkowski
  12. Franciszek Nieczkowski
  13. Franciszek Pezowicz
  14. Wawrzyniec Pezowicz
  15. Andrzej Rozwadowski
  16. Jan Rozwadowski
  17. Wiktor Sulewski
  18. Piotr Szydłowski
  19. Stanisław Wiśniewski
  20. Maciej Wróblewski
  21. Wawrzyniec  Wróblewski

Obliźniak, Poniatowa community, lubelskie voivodeship (gmina Poniatowa, województwo lubelskie), 1888

  1. Andrzej Chyła
  2. Ignacy Kacat
  3. Franciszek Kozak
  4. Stanisław Kozakiewicz
  5. Władysław Kozakiewicz
  6. Aleksander Kwiatkowski
  7. Błażej Kwiatkowski
  8. Szczepan Mazur
  9. Antoni Piłat
  10. Antoni Saran
  11. Stanisław Stankiewicz

Ołudza, Szczekociny community, śląskie voivodeship (gmina Szczekociny, województwo śląskie), 1884

  1. Adam Adamczyk
  2. Wincenty Adamczyk
  3. Jan Gąciarz
  4. Magdalena Gąciarz
  5. Marianna Gąciarz
  6. Marianna Gąciarz
  7. Wincenty Gąciarz
  8. Balbina Kozłowska
  9. Franciszek Kozłowski
  10. Franciszek Kuczera
  11. Teodor Kuczera
  12. Franciszka Marcisz
  13. Piotr Marcisz
  14. Jan Motyka
  15. Jan Nowak
  16. Katarzyna Nowak
  17. Kazimierz Nowak
  18. Marianna Nowak
  19. Piotr Smok
  20. Jan Sołtysik
  21. Łucja Sroka
  22. Jan Żmuda

Ostatni Grosz, part of former Śmiecin village, district of Ciechanów town, mazowieckie voivodeship (część dawnej wsi Śmiecin, dzielnica Ciechanowa, województwo mazowieckie), 1884

  1. Telesfor Biedrzycki
  2. Tekla Brzezińska
  3. Aleksander Domżalski
  4. Adam Grotkowski
  5. Konstanty Kaczorowski
  6. Szczepan Krysiński
  7. Antonina Nawrocka
  8. Jan Olszewski
  9. Walenty Pawłowski
  10. Mar. Rogucka
  11. Aleksander Rutkowski
  12. Stanisław Rutkowski
  13. Wincenty Rutkowski
  14. Władysław Szymański
  15. Ludomin Tański
  16. Berta Wolert
  17. Ferdynand Wolert

Radzików Wielki, Mordy community, mazowieckie voivodeship (gmina Mordy, województwo mazowieckie), 1883

  1. K. Benedyktowicz
  2. S. Benedyktowicz
  3. J. Borkowski
  4. T. Chojecka
  5. Ł. Gromadzki
  6. J. Izdebscy
  7. T. Izdebska
  8. F. Jasiński
  9. J. Jastrzębski
  10. P. Libiszewski
  11. W. Lipińska
  12. M. Lipiński
  13. B. Ługowski
  14. K. Modrzewski
  15. M. Oknińska
  16. F. Okniński
  17. J. Okniński
  18. J. Orzyłowski
  19. W. Orzyłowska
  20. T. Ostojski
  21. T. Pioro
  22. S. Pluta
  23. A. Radzikowska
  24. M. Radzikowska
  25. P. Radzikowska
  26. P. Radzikowska
  27. W. Radzikowska
  28. F. Radzikowski
  29. J. Radzikowski
  30. M. Radzikowski
  31. W. Radzikowski
  32. W. Radzikowski
  33. J. Rząrzewska
  34. J. Rzewuska
  35. J. Rzewuski
  36. M. Sobiczewski
  37. W. Soszyński
  38. A. Soszyńska
  39. J. Walczak
  40. P. Wielgorska
  41. S. Wielgorski
  42. T. Wielgorski
  43. J. Wysokińska
  44. W. Zdanowski

Radzików Wielki, Mordy community, mazowieckie voivodeship (gmina Mordy, województwo mazowieckie), 1884

  1. K. Benedyktowicz
  2. L. R. B. F. Bochińscy
  3. A. Borkowski
  4. S. Borkowski
  5. P. Chojecka
  6. J. Chojecki
  7. W. Grzymała
  8. K. A. Holeytter
  9. J. Izdebska
  10. K. Izdebska
  11. J. Izdebski
  12. T. Izdebski
  13. W. Izdebski
  14. A. Jakubowski
  15. J. Jasiński
  16. B. Jastrzębski
  17. J. Jastrzębski
  18. J. Jastrzębski
  19. R. Jastrzębska
  20. R. Jastrzębska
  21. M. Krasuski
  22. M. Krasuski
  23. W. Lipińska
  24. L. Lipiński
  25. M. Lipiński
  26. P. Lubiszewski
  27. J. Marczuk
  28. J. Nasyłowski
  29. J. Orzyłowski
  30. S. Orzyłowski
  31. W. Orzyłowski
  32. J. Piechowicz
  33. T. Pióro
  34. J. Pluta
  35. J. Radzikowski
  36. M. Radzikowski
  37. P. Radzikowski
  38. P. Radzikowski
  39. P. Radzikowski
  40. P. Radzikowski
  41. P. Radzikowski
  42. S. Radzikowski
  43. W. Radzikowski
  44. W. Radzikowski
  45. W. Radzikowski
  46. J. Rzewuski
  47. J. Skorupka
  48. K. Sobiczewski
  49. F. Stachowicz
  50. J. Walczak
  51. P. Wielgorski
  52. P. Wielgorski
  53. A. Wysokiński
  54. J. Wysokiński
  55. W. Zdanowski

Rębów, Kije community, świętokrzyskie voivodeship (gmina Kije, województwo świętokrzyskie), 1881

  1. Kasper Chrapusta
  2. Wojciech Chynek
  3. Marcin Gajos
  4. Piotr Kaczmarczyk
  5. Antoni Kłys
  6. Tomasz Kubala
  7. Bartłomiej Słonina

Sabnie, mazowieckie voivodeship (województwo mazowieckie), 1884

  1. Dawidziuk
  2. Jan Iwańczuk
  3. Józef Iwańczuk
  4. Józef Klimczuk
  5. Aleksander Onufrzak
  6. Michał Romaniuk
  7. Stefan Romaniuk
  8. Feliks Siemieniak
  9. Andrzej Soczuk
  10. Jakub Szymański
  11. Stanisław Teofiluk

Sarnaki, mazowieckie voivodeship (województwo mazowieckie), 1890

  1. Ludwik Kondracki
  2. Polikarp Kondracki
  3. Józef Nieścior
  4. Lucjan Ptaszyński
  5. Michał Szczerbicki
  6. Andrzej Rozumski
  7. Aleksander Zaborowski
  8. Franciszek Zabotowski

Skała, małopolskie voivodeship (województwo małopolskie), 1881

  1. Józef Boruń
  2. Leon Czerwiński
  3. Piotr Morawski
  4. Franciszek Pieprz
  5. Jan Witek
  6. Jan Witek
  7. Piotr Zagłobiak

Tarchomin, district of Warszawa (Warsaw), mazowieckie voivodeship (dzielnica Warszawy, województwo mazowieckie), 1888

  1. Marianna Buk
  2. Chojnacka
  3. Chojnacki
  4. Marianna Czarnecka
  5. Jan Czarnecki
  6. Paweł Czarnecki
  7. Feliksa Dębowicz
  8. Marianna Dubała
  9. Józefa Napierta
  10. Paulina Napierta
  11. Marianna Pachulska
  12. Pińkowa
  13. Józefa Sapiejewska
  14. Feliks Sapiejewski
  15. Julia Tomaszewska

Tarutyno (Tarutin), Budjak region, Ukraine (region Budjak, Ukraina), 1883

  1. Jan Bogner
  2. Marcin Dzierżanowski
  3. Wojciech Dzierżanowski
  4. Marcin Król
  5. Piotr Kruk
  6. T. Larwińska
  7. K. Larwiński
  8. Katarzyna Lenszowska
  9. Jan Lenszowski
  10. Michał Libert
  11. Stanisław Rzędzicki
  12. Piotr Sobol
  13. Jerzy Szyszkor
  14. Władysław Tarnowski
  15. Piotr Zienowicz

Tum, Góra Świętej Małgorzaty community, łódzkie voivodeship (gmina Góra Świętej Małgorzaty, województwo łódzkie), 1883

  1. Stanisław Gora
  2. Franciszek Kaleta
  3. Michał Skupiński
  4. Mikołaj Szczesny
  5. Wojciech Wiktorowski

Więcławice, Michałowice community, małopolskie voivodeship (gmina Michałowice, województwo małopolskie), 1882

  1. Jan Kawula
  2. Grzegorz Mirczak
  3. Jan Przechyra
  4. Ludwik Semper
  5. Jan Wędzicha

Złoczew, Sieradz county, łódzkie voivodeship (powiat Sieradz, województwo łódzkie), 1882

  1. Stanisław Gandziarski
  2. Józef Gulden
  3. Mordka Koniarski
  4. Ludwik Kostrong
  5. Ajzyk Lewkowicz
  6. Mosiek Lewkowicz
  7. Józef Malatyński
  8. Leonard Matławski
  9. Tomasz Matławski
  10. Józef Obałka
  11. Antoni Pachwicki
  12. Franciszek Pawlicki
  13. Florian Petrykowski
  14. Walerian Ptaszyński
  15. Teofil Sobierajski
  16. Ignacy Szkudlarek
  17. Stanisław Szymański
  18. Tomasz Tarczyński
  19. Abram Ulężałka
  20. Szaja Ulężałka
  21. Lewek Unikowski
  22. Hipolit Wadzyński
  23. Zaradniewicz